BAŇKOVÁNÍ, GUA SHA
Baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám . Představa východní medicíny spočívala a stále spočí v tom, že baňkováním táhneme toxiny k povrchu, čistíme krev a aktivujeme cévní systém. V duchu humorální teorie nemocí /krev,hlen,žlutá a černá žluč/ je nutné umožnit "zlé krvi" odchod z těla a tímto způsobem vyrovnat nerovnováhu v organismu, která způsobila nemoc.
První systematické léčení baňkami zavedli Egypťané. I když je mnoho důvodů domnívat se, že baňkování se provádělo jižkolem roku 3000před naším letopočtem, prvním skutečným dokladem je Ebersův papyrus, napsaný přibližně 1550 před naším letopočtem. Je pokládán za nejstarší lékařský text a popisuje mimo jiné krvácení vyvolané přiložením baněk.
Velkými zastánci baňkování byli Hippokrates a Galén. V té době panoval dvojí pohled na nemoci: buď nechat vyschnout pramen choroby - půst nebo odvést nemoc z těla krvácením.
Po tisíciletí rozeznávají všichni dvě formy baňkování:
- SUCHÉ - NEKRVAVÉ - nedochází k vypouštění krve z těla
- KRVAVÉ - kůže se po omytí teplou vodou nebo ještě lépe po pořádném napaření celého těla nařízla a pak se přiložila baňka. Někdy se baňka sázela po odpadlých pijavicích.
V minulosti se této metodě neříkalo baňkování, ale "skleničky". Z měkkého chleba se udělala kulička, která se slinami přilepila na tělo. Do kuličky se zapíchla sirka, zapálila se a položila se na ni sklenička. Když sirka dohořela, hořením se spotřeboval kyslík, vznikl podtlak a sklenička se přisála na kůži. Baňkováním tedy rozumíme přikládání skleněných nádobek, v nichž vytvoříme podtlak, který způsobí jejich přisátí na pokožku. Zkušenost nám ukazuje, že hematomy vzniklé např. úrazem jsou velmi citlivé a bolestivé na pohmat. Podkožní hematomy způsobené baňkami nejsou bolestivostí provázené. Většina změn zmizí do několika dní a klient o nich ani neví. Baňkování je velmi stará metoda používaná na onemocnění a problémy pohybového aparátu. Používáme ji také k léčení onemocnění trávicího a dýchacího aparátu, ale i k mírnění jiných vnitřních potíží.
Účinky baňkování:
- zrychluje se metabolismus v kůži, zvyšuje se přísun živin ke tkáním
- podpora regenerace kůže a zvýšení její odolnosti vůči různým škodlivinám
- pod tlakem se stimuluje krevní a lymfatický oběh
- stimulace nervových zakončení
Kontraindikace:
-poškozená kůže / popáleniny, infekční nemoci, alergické ekzémy, poraněná kůže/
- hemofilie, leukémie, zvýšená lomivost kapilár
- psychické poruchy, křečovité poruchy
- těžké jaterní onemocnění - cirhóza, ascites
- tuberkulóza
- těžké otoky
- maligní tumory
- silně vyčerpaní nebo apatičtí klienti, nadměrná únava, hlad,
- částečná kontraindikace těhotné ženy - nebaňkuji podbřišek, dolní bederní oblast, prsa,
Perlička na závěr:
Velkou popularitu baňkám udělala herečka Gwyneth Paltrow, když se ukázala na slavnostním ceremoniálu a kráčela po červeném koberci ve slavnostních šatech s odhalenými zády, které nesly stopy po baňkách. Ti, kteří baňkování do té doby neznali, byli přesvědčeni, že byla obětí nějakého barbarského útoku nebo mučení.